warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

large-klamariNázov: Klamári (We Were Liars)

Autor: E. Lockhart

Rok vydania: 2015

Vydavateľstvo: Ikar (YOLi)

Počet strán: 240

Typ väzby: mäkká (brožovaná)

Moje hodnotenie: 5/5

 

Táto knižka je jedna z tých, ktoré som dostala na Vianoce. Vyšla asi začiatkom decembra a ja som si už naň dlhšie mala zálusk, len bolo potrebné vydržať do vydania (druhú možnosť v podobe anglickej knihy som okamžite vylúčila). Po Vianociach som mala chuť pustiť sa do tejto knižky, ale nejako som sa k nej dostala až pred týždňom. A o čom vlastne je?

Cadence patrí do bohatej rodiny Sinclairovcov, je najstaršou vnučkou. Každé leto sa celá rodina stretáva na súkromnom ostrove pri Massachusetts, kde trávia prázdniny. Sesternice Cady a Mirren a bratranci Johnny a Gat (ktorý nie je pokrvným príbuzným a rodina mu to dáva stále najavo) sú rovesníci a prezývajú sa Klamári, pretože spolu robia neplechu.

Počas pätnásteho leta sa stane nehoda a Cady nájdu takmer polomŕtvu na pláži. Našťastie je len podchladená, avšak od nehody si nespomína na pätnáste leto a trpí migrénami, ktoré nevedia vysvetliť ani lekári. Cady sa chce na ostrov vrátiť a podarí sa jej presvedčiť mamu, aby mohla prísť počas sedemnásteho leta aspoň na štyri týždne. Chce zistiť, čo sa skutočne stalo, lenže nikto o tom nechce rozprávať ani jej Klamári, ktorí sa tvária, že sa nič nestalo. Ale je to tak?

Cady si postupne začne spomínať a pravda ju napokon pohltí…

(Viac pre istotu nenapíšem, aby som neprezradila celý dej.)

Kniha sa veľmi ľahko čítala a aj keď som sa chcela učiť, nabádala ma, nech po nej siahnem a ja som nevedela odolať. Autorka má príjemný štýl písania, žiadne dlhé, nudné súvetia a kniha je rozdelená do 4 častí. Všetky postavy boli normálne, ničím výnimočné a typicky sebecké, aká je celá rodina Sinclairovcov.

„Robte to, čoho sa bojíte.“

tumblr_nlosmgaLev1u7flzfo1_500

Našla len jedno negatívum: chýbali mi v tej knihe mapa ostrova a rodostrom (v anglickom origináli nájdete oboje). Počas čítania som mala trochu chaos, kto je čia dcéra a kto je koho brat. Takisto som si absolútne nevedela predstaviť, kde sa nachádzajú jednotlivé domy. 😀

we-were-liars-map

Ešte jedno malinké negatívum – v tretej časti som sa občas strácala, nevedela som, čo je súčasnosť a čo minulosť.

Ale musím pochváliť vydavateľstvo peknou obálkou (páči sa mi viac než originálna anglická) a tiež veľkosťou knihy – nie je úplne maličká, ale ani nie veľká ako napríklad Papierové mestáListy do neba,… 😀

A aký je môj záver?

Tak ako existujú ľudia, ktorým sa kniha páčila, tak existujú aj ľudia, ktorým sa kniha nepáčila. Každý má inú predstavivosť a niektorí si (neviem ako) vedeli domyslieť koniec, vraj bol predvídateľný. Podľa mňa tá kniha bola skvelá a až do poslednej chvíle som tŕpla, aká je pravda a bola som z nej zaskočená. Tá kniha určite stojí za prečítanie, ale nie každý si ju obľúbi.

Táto knižka taktiež zvíťazila na Goodreads v kategórii Best Young Adult Fiction of  2014!

Kniha Klamári patrí medzi moje obľúbené a raz si ju určite prečítam znova. 🙂

LEAVE A REPLY

loading
×
„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich