warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Názov: Kráľovná v tieňoch (Queen of Shadows)

Autor: Sarah J. Maas

Séria: Trón zo skla #4

Rok vydania: 2017

Vydavateľstvo: Slovart

Počet strán: 664

Typ väzby: mäkká (brožovaná)

Moje hodnotenie: 5/5

 

 

 

Po veeeeeeľmi dlhom čakaní sme sa v júni dočkali slovenského prekladu štvrtej knihy z epickej série. Možno už ste Kráľovnú v tieňoch prečítali alebo ste tejto sérii ešte nedali šancu, alebo vás to nebavilo, alebo jednoducho to máte zmáknuté v angličtine a čakáte len na vydanie poslednej siedmej knihy.

Pokiaľ je pre vás táto kniha ešte veľkou neznámou a o predošlých dieloch nemáte ani zdania, odporúčam čo najskôr opustiť tento článok, zbytočne by ste sa dozvedeli o deji prvých troch kníh a už by vás to nebavilo. Môžete si však prečítať recenziu na prvý diel, teda Trón zo skla TU.

Ale ak máte predošlé knihy už zmáknuté, s radosťou vám predstavujem Kráľovnú v tieňoch! (Predtým však odporúčam si prečítať aj kratšie novely odohrávajúce sa ešte pred prvou knihou. Aby ste potom neboli priveľmi zaskočení.)

Spomínate si na prvú knihu? Aká je tenučká? Teraz sa pripravte na poriadnu bichľu, ktorá má 664 strán! Začiatkom leta po dlhej čitateľskej kríze bolo pre mňa neuveriteľné, že som ju prečítala za 5 dní. A keď už strýko odcestoval, mala som konečne pohodu na čítanie. 😄

Dej

Kedysi sme ju poznali ako Celaenu Sardothien, nájomnú vrahyňu. Celaena sa rozhodla prijať férske dedičstvo a zasadnúť na trón ako Aelin Ashryver Galathynius. Vracia sa do Eriley, aby zachránila svoje kráľovstvo – Terrasen. Najprv si však musí vybaviť staré účty — zbaviť sa hrozby, ktorú pre ňu predstavuje adarlanský kráľ. A zachrániť svojho bratranca Aediona, ktorý by za ňu položil aj život. To však netušila, čo sa za tie mesiace v Adarlane udialo a čo spôsobila vraždou valgských princov.

 

 

Môj názor

Kniha je skutočne rozsiahla, až si pomaly nespomínam na všetky detaily… jednoducho mám v tom chaos. Keď prirýchlo čítam, nezapamätám si všetky udalosti. 😀 Normálne som sa teraz na tú knihu pozrela a sama seba sa spýtala: “O čom bolo tých 600 strán?” Uf, našťastie si hlavné body pamätám a čo to sa mi vyjasňuje. 😅

Málokde sa to vlieklo (možno trochu na začiatku), oproti predošlým knihám. Kniha je plná mágie, akcie a brutality, no našli sa aj nejaké kúsky romantiky. 🙂 V knihe ďalej preskúmavame kontinet, spoznávame nové postavy a opätovne sa stretávame s našimi starými známymi. Všetky postavy sú zaujímavé a odlišné. Dokonca som si obľúbila aj Aediona, Lysandru a Elide. Dokonca sa stretávame aj s Kaltain, ktorej mi prišlo ľúto.

Neviem, ako sú na tom ostatní, ake mne Aelin neliezla na nervy. Jednoducho ju mám rada a je to moja obľúbena hrdinka. Chaola stále nemám nejako extra rada, aj keď už ho viem zniesť (pri pomyslení, že 6. kniha sa týka hlavne neho, mi trhá žily, ale snáď sa to 5. knihou zlepší… snáď).

Mám pocit, že každá ďalšia kniha je lepšia. Akoby sa Sarah viac odviazala. Je obrovský rozdiel medzi prvou a štvrtou knihou. Prvá je len slabučkým odvarom toho, čo vás ešte čaká. Uplynulo 5 rokov od vydania Trónu zo skla a je vidieť, že Sarah sa podstatne zlepšila. Nedalo mi nepovšimnúť si rovnakú brutalitu v Kráľovnej v tieňoch a Na dvore z tŕňov a ruží, ak to mám porovnať, tak Dvor sa vyrovná Kráľovnej. No ešte aby nie, keď tie knihy písala v tom istom roku. 😀

Myslím, že piata kniha bude ešte temnejšia. Až sa bojím, čo ma ešte čaká. A ako to dopadne. Ale neskutočne sa teším na ďalšie dobrodružstvo!

(Na záver malé odporúčanie: Pokiaľ sa vám príliš páči obálka knihy, odporúčam ju dať do obalu alebo jednoducho obaliť papierom (ak to teda nerobíte). Tak predítete ošúchanému písmu a poškodenej obálke. 😁

LEAVE A REPLY

loading
×
„Zamilovat se do sebe - to je románek na celý život.“ Oscar Wilde