warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

image_24488_19_v1Názov: My ostatní tu len tak žijeme (The Rest of Us Just Live Here)

Autor: Patrick Ness

Rok vydania: 2016

Vydavateľstvo: Slovart

Počet strán: 288

Typ väzby: pevná s prebalom

Moje hodnotenie: 4/5

 

 

Od Patricka Nessa som čítala jedine knižku Sedem minút po polnoci, ktorá sa mi veľmi páčila a dojala ma až k slzám. Preto som sa rozhodla zakúpiť si jeho ďalšiu knihu, ktorú len prednedávnom vydalo vydavateľstvo Slovart. Úprimne, nevedela som, čo od tejto knižky môžem očakávať. Áno, knihu som si kúpila len preto, že je to Patrick Ness a obsah som len prebehla očami (pri prvom čítaní anotácie sa mi zdala taká miš-maš, tak som ju preskočila). 😁

Keďže aj po dočítaní mám v tom taký menší chaos, po prvýkrát Vám sem hodím anotáciu, ktorú nájdete na internetových kníhkupectvách pri knižke alebo na vnútorej obálke knihy.

Čo ak nepatríš medzi vyvolených? Čo ak nemáš za úlohu bojovať s nemŕtvymi, alebo s duchmi požierajúcimi duše, alebo s čímkoľvek, čo má na svedomí neznáme modré svetlo a všetkých mŕtvych nezávislákov?
Možno si aj ty presne ako Mikey, ktorý chce len zmaturovať, ísť na maturitný ples a konečne nabrať odvahu a pozvať dievča na rande, skôr ako niekomu zasa napadne vyhodiť ich školu do vzduchu.
Pretože niekedy sú proste aj dôležitejšie problémy ako tohtotýždňový koniec sveta. Dokonca aj vtedy, ak Mikeyho najlepšieho kamoša pokladajú všetky mačky z okolia za svojho boha.

Vážne by ma zaujímalo, čo si po prečítaní anotácie myslíte vy (napíšte mi to do komentára!). Snáď nie som jediná taká nechápavá, či? 😃

Spočiatku som tejto knihe absolútne nerozumela. Jedná sa o fantasy alebo iba o fikciu? Kto sú závisláci a nezávisláci? A čo má jeleň na knižke (bez prebalu) s tým všetkým spoločné? Taktiež som nechápala, čo znamenajú tie krátke odseky na začiatku každej kapitoly.

Až teraz po dočítaní som si na internete zistila, že kniha patrí medzi žánre fantasy a sci-fi. A zároveň už viem, kto sú nezávislaci a závislaci, aj keď netuším, kde to pomenovanie vzniklo. Takže nabudúce si vždy poriadne a niekoľkokrát prečítam anotáciu než sa pustím do samotnej knižky. 😂 Zároveň chápem spojitosť s jeleňom a postupne som začala rozumieť aj tým krátkym odsekom na začiatku kapitol – niečo ako malé zhrnutie, čo urobia nezávisláci.

13062527_1047488688644048_6357550123725058941_n

A teraz k môjmu akému-takému názoru. Knižka sa mi veľmi páčila, trošku mi pripomínala štýl Greena, ale Patrick Ness má lepší štýl písania (prepáč, John) a niečo neznáme ma nútilo čítať ďalej a ďalej a od knihy ma odtrhla len únava. Pravda, začiatok knihy ma veľmi neoslovil, ale asi po 40. strane ma to chytilo. Na to, že knižka patrí medzi fantasy, Mikeyho príbeh je taký obyčajný, reálny a práve to sa mi na tom páčilo.

Po dočítaní som si hodnotením nebola hneď istá. Napokon som knižke dala 4 hviezdičky, nepatrí medzi moje najobľúbenejšie, ale páčila sa mi a ľahko sa čítala. Jednu hviezdičku som strhla za to, že ak ju mám porovnať s jeho ďalšou knihou Sedem minút po polnoci, táto na ňu nemala. A možno to bolo aj kvôli menšiemu chaosu (bola som často zmätená). Možno sa k nej raz vrátim a dám si re-reading. 🙂

Na záver ešte musím pochváliť Slovart za skvelú obálku, ktorá svieti v tme! Kúúl, že? 😀

Rozhodne túto knižku odporúčam! A aj keď Vás začiatok neosloví, dajte tomu šancu. 😉

LEAVE A REPLY

loading
×
„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich