warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

4358Názov: Rudá královna (Red Queen)

Séria: Rudá královna #1

Autor: Victoria Aveyard

Rok vydania: 2015

Vydavateľstvo: CooBoo

Počet strán: 360

Typ väzby: pevná s prebalom

Moje hodnotenie: 5/5

 

Ešte na Vianoce som od babky dostala túto knižku, pričom som sa naň veľmi tešila! Ale keďže mi na Vianoce pribudlo do knižnice príliš veľa kníh a nemala som náladu na žáner fantasy, dostala som sa k nej až teraz. A vlastne je to možno lepšie, pretože na preklad druhej časti do češtiny musím čakať ešte 6 mesiacov. V decembri by to bolo až 10 mesiacov. 😃

Či som bola s touto knižkou 100% spokojná sa dozviete až na konci. Teraz Vám prerozprávam dej a pokúsim sa vynechať zvraty a prekvapenia.

V tomto svete sa ľudstvo rozdelilo na základe farby krvi na Červených (Rudých) a Strieborných, pričom Strieborní sú nadradení. Majú bledú pokožku, nadprirodzené schopnosti a žijú na oveľa lepších miestach než podradení Červení. Tí musia žiť v chudobe a slúžiť Strieborným. Mare Barrowová patrí medzi Červených a ako jedna z mnohých nie je vyučená a nemá prácu, preto ju po dovŕšení 18 rokov čaká odvedenie do vojny. Keď jej priateľovi Kilornovi zomrie majster, do niekoľkých dní poňho prídu Strieborní kvôli odvedeniu. To však Mare nechce dopustiť a preto vyhľadá dobrého priateľa, vďaka ktorému nájde východisko, ako sa vyhnúť odvedeniu. Na to však nemá peniaze. V jeden večer, keď stretne neznámeho chlapca, sa jej život prevráti naruby a začne nový život, po ktorom nikdy netúžila… A čo s ňou má spoločné povstalecké hnutie Šarlátová hliadka?

Zradiť môže každý.

Mare sa však zamotáva do problémov a nie vždy dôveruje správnym ľuďom. Je neobyčajná a statočná, svoju rodinu nadovšetko miluje. V “novom” živote spoznáva nových priateľov, učí sa novým pravidlám a správaniu a ešte väčšmi si uvedomuje, čoho sú Strieborní schopní. A čoho je schopná ona.

Knižka sa spočiatku rozbieha pomalšie, ale nie zas úplne pomaly. Je to jedna z mála kníh, ktoré si ma omotajú okolo prsta od prvej strany. Postupne sa mi páčila viac a viac, chcela som len čítať, ale kvôli škole som čítanie musela odkladať. V knihe je plno zvratov a napínavých udalostí, ktoré Vám nedovolia pustiť knihu z ruky.

Je to niečo na štýl ako sú knihy Trón zo skla či Selekcia, taká zmes romantiky, fantasy a sci-fi. Pre mňa je to neobyčajná kniha, ktorá rozhodne patrí medzi moje obľúbené. A nemôžem zabudnúť na dokonalú obálku! Tú som si zamilovala okamžite.

Rozhodne túto knižku odporúčam, aj keď niektorí nie sú rovnakého názoru. Ako sa hovorí, koľko ľudí toľko chutí. 🙂 Už sa nemôžem dočkať druhého dielu, ktorý má vyjsť v októbri v slovenčine (prvý diel má vyjsť v auguste) aj v češtine, tak uvidím, ktoré vydavateľstvo bude prvé a podľa toho sa rozhodnem. 😀

A čo vy? Čítali ste túto knižku alebo iba plánujete? Vaše názory mi pokojne napíšte do komentárov. 🙂

LEAVE A REPLY

loading
×
„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich