warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

large-vsetky_skvele_miestaNázov: Všetky skvelé miesta (All the Bright Places)

Autor: Jennifer Niven

Rok vydania: 2015

Vydavateľstvo: Ikar (YOLi)

Moje hodnotenie: 5/5

 

Pokiaľ ste už čítali vianočný book haul, tak už viete, že túto knižku som si plánovala kúpiť niekedy v decembri, ale od kúpy ma odradila dlhá rada pri pokladni. No zato som ju kúpila neskôr s mamou ako vianočný darček.

Keďže ma od Vianoc prevažne bavili YA knihy (áno, čítam aj iné, ale viac ma v januári bavili YA, ale nie fantasy), po Listy do neba, Kečupové oblaky, Na vine sú hviezdy, Klamári som siahla po tejto knihe.

Kniha opisuje život dvoch rozdielnych ľudí – Violet Markeyovej a Theodora Fincha. Stretnú sa na školskej zvonici, stojac na rímse neďaleko od seba a zvažujúc samovraždu. Navzájom sa zachránia, ale Violet z toho vyjde ako hrdinka, ktorá zachránila čudáka Fincha.

fad8b1b53b767b25f34a84c21fdf7cbd

Violet stratila pred rokom pri dopravnej nehode sestru a od tej doby sa vzdala písania a odmieta nastúpiť do auta. O Violet stále javí záujem hviezda školy – Ryan Cross, lenže od nehody spolu nechodia. Všetci si myslia, že Violet sa s tým musí vysporiadať a pri písaní školských prací jej učitelia vyhovejú. Theodore (v knihe sa však vyskytuje väčšinou ako Finch) má depresie, často rozmýšľa o smrti a v škole zničil lavicou tabuľu. Finch je problémový, ale zato inteligentný žiak, len nevie udržať hnev na uzde. Na geografii dostali projekt, aby zmapovali dva-tri divy Indiany. Finch si ako partnerku v projekte vyberie Violet, a tak spolupracujú, túlajú sa a spoznávajú všetky skvelé miesta Indiany. Stanú sa z nich priatelia alebo aj čosi viac?

7320a420cb178f87de506b1d22c7f8c6

Postavy sú zaujímavé a pritom obyčajné. Len niekedy som nemala ten pocit, že by ma niečo nútilo čítať ďalej. Občas som sa musela nútiť k čítaniu ja sama. Inak má autorka celkom príjemný štýl písania. Kniha je nie je rozdelená na kapitoly, ale striedajú sa pohľady Violet a Fincha (čo mi trocha pripomína knihu Eleanor a Park). A ešte sa musím priznať, že posledných asi 60 strán mi až príliš pripomínala knihu Papierové mestá. Ja tie podobnosti veľmi neberiem negatívne, vždy sa predsa nájdu knižky, ktoré sú si niečím podobné.

Párkrát mi prekážala Violet (svojím správaním). Je pravda, že ja som smrť blízkeho ešte nezažila (a dúfam, že ani v blízkej dobe nezažijem), ale podľa mňa sa Violet príliš dlho ľutuje a trápi. Nechce sa viesť autom už deväť mesiacov a stratila záujem písať články a príbehy. A Finch sa podľa mňa niekedy vážne správal ako čudák.

Musím uznať, že táto kniha bola niečím jedinečná. Autorka ňou chcela poukázať na samovraždy mladých ľudí, na ich život, na ich problémy. Ku koncu knihy mi ušlo pár sĺz, čo sa nestáva často (no občas hej). Tiež som si potom uvedomila, čo znamenajú symboly na obálke (vták a kvet). 😀

!!! SPOILER !!!
Zakončením knihy som bola dosť prekvapená. Vážne som nečakala, že Finch po tom všetkom, čo spolu s Violet prežil, napokon spácha samovraždu a už vôbec nie utopením sa v jazere. Síce Violet to tak nevnímala, ale pritom sa trápila, že ho nezachránila, pritom on ju áno. Som proste duša, ktorá má rada romantické knihy so šťastným koncom.

 

A moje zhrnutie?

Táto kniha bola úžasná a donútila ma zamyslieť sa nad dnešnou realitou. Vyslúžila si čestné miesto na poličke a patrí medzi moje “topky”. Kniha taktiež zvíťazila na Goodreads v kategórii Best Young Adult Fiction 2015, čo si podľa mňa jednoznačne zaslúžila. Ak máte radi Greenovky alebo YA knihy, tak táto kniha je určite pre vás. Nezaručujem však, že budete mať na ňu rovnaký názor ako ja. 😀

Čítali ste túto knihu? Aký na ňu máte názor vy? Alebo si ju iba plánujete prečítať? 🙂

LEAVE A REPLY

loading
×
„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich