warning icon
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!

Čas Vianoc sa blíži a s nimi aj vianočné prázdniny, počas ktorých plánujete sedieť doma v teplúčku a čítať. Ale po akej knihe siahnuť?

Ako prvé dávam do pozornosti klasické rozprávky, ktoré pozná snáď každý. Vianočná koleda dokáže navodiť tú pravú vianočnú atmosféru a rovnako aj How the Grinch Stole Christmas, ktorej angličtina je vhodná aj pre začiatočníkov. 🙂 Určite si spomínate aj na knihu Snehová kráľovna od Hansa Christana Andersena, no nie veľmi známe je knižné spracovanie Ľadového kráľovstva pod názvom Srdce z ľadu, ktoré mám momentálne rozčítané.

Ak si netrúfate na angličtinu a zháňate preložené knihy, odporúčam predovšetkým Nech sneží, knihu obsahujúcu 3 vianočné príbehy od 3 autorov, alebo knihu Dárek z pravé lásky, ktorú zostavila Stephanie Perkins z 12 ľúbostných príbehov známych autorov. Ak si však potrpíte na jednom dlhšom príbehu, v českom preklade nájdete knihy Vánoční zázrak a Dash & Lily: Kniha přání. Jednou z tohtoročných jesenných noviniek je kniha Polibek v New Yorku, na ktorú si robím zálusk. 🙂

Pokiaľ nemáte s angličtinou problém, dvere máte dokorán otvorené. Doposiaľ som netušila, koľko kníh s vianočnou tématikou existuje. Tento rok mi začiatok decembra spríjemnila kniha Dashing through the Snow od Debbie Macomber, ktorá napísala pomerne veľa vianočných kníh. Počas jesene som si objednala knihu The Twelve Dates of Christmas, ktorá vyzerá sľubne, a snáď sa k nej čoskoro dostanem. 🙂

Samozrejme, existuje veľa kníh s vianočnou či zimnou tématikou, stačí sa len posnažiť a dá sa nájsť všeličo. Možno si však pod pojmom “vianočné čítanie” predstavujete čosi iné, napríklad svoje obľúbené knihy, ktoré sa spájajú s týmto obdobím. Mne sa na jeseň a v zime jednoznačne žiada Twilight sága, ktorú už večnosť túžim prečítať znova (ale už v angličtine). Tieto Vianoce a predvianočné obdobie si chcem spríjemniť s knižkami Srdce z ľadu, Vianočná koleda, Štedrý deň vo Friday Harbore a How the Grinch Stole Christmas.

A čo vy? Ktorej knižke dáte prednosť tentoraz? 🙂

LEAVE A REPLY

loading
×
„Vždy odpouštějme svým nepřátelům, nic je nedokáže víc rozzuřit.“ Oscar Wilde